Zakrzepica żył ciemieniowych

KATEGORIA: Przypadki radiologiczne - 2 / 6 / 2016

Pacjentka lat 20. Przyjęta na oddział neurologiczny z powodu nawracającego drętwienia prawych kończyn. Miesiąc wcześniej – poród, cesarskie cięcie, ciąża bliźniacza. Badanie wykonane w aparacie MR 1,5 T.
Zestaw badań zawiera RM w trakcie objawów oraz RM kontrolne po 8 miesiącach.  Więcej informacji na temat badania oraz dyskusja, dostępne na forum w dziale – Przypadki kliniczne | Neuroradiologia.

Obrazowanie T2 typu FLAIR (płaszczyzna strzałkowa) – wysoki sygnał w zakresie lewej żyły ciemieniowej.

Obrazowanie T1 (płaszczyzna czołowa) po podaniu dożylnym kontrastu – poszerzona żyła wypełniona skrzepliną.

„Niedrożność żył to rzadsza, ale ważna przyczyna udarów. Charakterystyczne jest, że zawały żylne występują u młodszych osób, powodując bóle głowy, nagłe ubytki ogniskowe, a często także drgawki. Czynnikami ryzyka są nadmierna krzepliwość, ciąża, infekcja (szerząca się na żyły z przylegających powłok czaszki, twarzy, ucha środkowego lub zatok), odwodnienie, zapalenie opon mózgowych i bezpośredni naciek żyły przez guz. Chociaż dopływ krwi przez tętnice jest nienaruszony, krew zalega, ponieważ zablokowany jest jej odpływ, a w rezultacie następuje odtlenienie krwi i śmierć neuronów. Utrzymany dopływ krwi do uszkodzonych i niedrożnych naczyń często prowadzi do krwotoku. Każda z zatok oponowych lub żył korowych może ulec zawałowi, ale najczęściej niedrożność występuje w zatoce poprzecznej, strzałkowej górnej oraz w zatoce jamistej (…).

W MR należy podejrzewać zakrzepicę zatok żylnych, jeżeli zanikł „ubytek przepływowy” (flow void). Potwierdzenie uzyskujemy, jeżeli znajdziemy właściwy skrzep. Prawidłowy, ale zwolniony przepływ krwi może czasami powodować występowanie wysokiego sygnału w obrębie żył, co może wprowadzać w błąd przy rozpoznawaniu niedrożności żył.”

Źródło: William E. Brant, Clyde A. Helms, Podstawy diagnostyki radiologicznej, Medipage, Warszawa 2007, Tom 1, str.117-118.

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.