Nerwiak osłonkowy

KATEGORIA: Przypadki radiologiczne - 20 / 6 / 2016

Obrazowanie T2 "silnie zależne".

Pacjent lat 62, u którrego stwierdzono  pogorszenie słuchu typu odbiorczego po stronie lewej.Badanie wykonane w aparacie MR 1,5 T.

Badanie dostępne na serwerze DICOM (dla radiologów zarejestrowanych w serwisie) poprzez program Ulite z poziomu przeglądarki internetowej oraz poprzez aplikację INFINITT dostępną na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS. Więcej informacji na temat badania oraz dyskusja, dostępne na forum w dziale – Przypadki kliniczne | Neuroradiologia.

Obrazowanie T1 zależne.

Obrazowanie T1 zależne po użyciu środka kontrastowego – silne wzmocnienie kontrastowe z obszarami zwyrodnienia torbielowatego.

Obrazowanie T2 „silnie zależne”.

Nerwiak osłonkowy wzrasta z komórek Schwanna, które tworzą osłonkę mielinową akosnów. guz jest ogniskowy i otorebkowany; dotyczy nerwów czaszkowych, najczęściej nerwu przedsionkowo-ślimakowego(VIII) i trójdzielnego(V). Częste jest zwyrodnienie torbielowate, szczególnie w większych zmianach, czemu w 5% przypadków może towarzyszyć krwawienie. Stanowi on około 8% wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych i stwierdza się go częściej u osób dorosłych.  Objawy zależą od zajętego nerwu czaszkowego.(…) Nerwiak osłonkowy nerwu przedsionkowego (nerwiak n VIII, acoustic neurinoma) wzrasta w miejscu przedsionkowej gałęzi ósmego nerwu czaszkowego w kanale słuchowym wewnętrznym i powoduje głuchotę typu odbiorczego po tej stronie. Pacjent może jako pierwszy wykryć obecność tego guza zauważając różnicę w odbiorze mowy między oboma uszami w czasie rozmowy telefonicznej. Guz może być całkowicie wewnątrzprzewodowy lub szerzyć się na zbiornik móżdżkowo-mostowy. Charakterystyczną cechą jest poszerzenie przewodu.

William E. Brant, Clyde A. Helms, Podstawy diagnostyki radiologicznej, Medipage, Warszawa 2007, Tom 1, str. 163

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.