Naczyniak płodowy móżdżku

KATEGORIA: Przypadki radiologiczne - 7 / 7 / 2016

Obrazowanie T1-zależne po dożylnym podaniu kontrastu.

Chora lat 53. Zespół móżdżkowy. W tomografii komputerowej stwierdzony guz móżdżku. Cel badania: różnicowanie guz pierwotny OUN (?), przerzuty (?). Badanie wykonane w aparacie MR 1,5 T.

Badanie dostępne na serwerze DICOM (dla radiologów zarejestrowanych w serwisie) poprzez program Ulite z poziomu przeglądarki internetowej oraz poprzez aplikację INFINITT dostępną na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS. Więcej informacji na temat badania oraz dyskusja, dostępne na forum w dziale – Przypadki kliniczne | Neuroradiologia.

A – obrazowanie typu FLAIR. B – obrazowanie T1-zależne. C – obrazowanie T2-zależne.

Obrazowanie T1-zależne po dożylnym podaniu kontrastu.

Naczyniak płodowy włośniczkowy jest nowotworem łagodnym pochodzenia śródbłonkowego. Guzy te spotyka się najczęściej u młodych dorosłych oraz osób w średnim wieku. Są one najczęstszym nowotworem pierwotnym móżdżku u dorosłych. Około 4-20% przypadków wchodzi w skład zespołu von Hippla i Lindaua i może występować wieloogniskowo. Najczęstszym miejscem występowania tych zmian są półkule móżdżku; inne typowe lokalizacje to rdzeń kręgowy (szczególne odcinek szyjny), rdzeń przedłużony, a nawet półkule mózgu (bardzo rzadko). Ponieważ nie są one ograniczone torebką, często spotyka się wznowy, zwłaszcza, gdy zabieg operacyjny nie jest radykalny. Typowy obraz guza to dobrze odgraniczona struktura o charakterze torbielowatym, z guzkiem ściennym, który ulega silnemu wzmocnieniu (60% przypadków). Ponieważ guz zaopatrywany jest w krew przez naczynia opony miękkiej, guzek (który jest właściwym nowotworem) zawsze położony jest powierzchownie. W około 40% są one całkowicie lite i wykazują niecharakterystyczny wygląd w badaniach obrazowych. Obecność zwapnień stwierdza się bardzo rzadko. W badaniu MR guz przedstawia się jako torbielowata zmiana, hipointensywna w obrazach T1-zależnych oraz hiperintensywna w obrazach T2-zależnych w porównaniu do istoty szarej. Może być także widoczny otaczający obrzęk. Stwierdza się także czasami wężykowate ogniska braku sygnału przepływu (flow voids) w obrębie struktur guzka.

William E. Brant, Clyde A. Helms, Podstawy diagnostyki radiologicznej, Medipage, Warszawa 2007, Tom 1, str.152-153.

 

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.