Heterotopia istoty szarej

KATEGORIA: Przypadki radiologiczne - 13 / 5 / 2016

Kobieta, lat 41. W wieku 22 lat cztery napady padaczki. Przez 10 lat leczona Tegretolem. Po dziesięciu latach po próbie odstawienia leku kolejny napad epi. Od tego czasu pacjentka przyjmuje Namitril w dawce 50 mg dziennie. Od paru miesięcy pacjentka zgłasza silne bóle głowy. W badaniu TK opisano asymetrię rogów tylnych komór bocznych. Celem dalszej diagnostyki chora skierowana na badanie MR. Badanie wykonane w aparacie MR 1,5 T.

Tomografia komputerowa z użyciem kontrastu.

A. Obrazowanie T2-zależne typu FLAIR. B. Obrazowanie T1-zależne. C. Obrazowanie T2 zależne.

Podczas migracji neuroblastów z macierzy zarodkowej do pokrywającej kory mózgowej, ich wędrówka może zostać przerwana, powodując powstanie ognisk istoty szarej głęboko wewnątrz mózgu. Te wyspy istoty szarej mogą być widoczne wszędzie pomiędzy warstwą wyściółkową i podkorową istotą białą i określane są jako heterotopia istoty szarej. Wykazuje ona we wszystkich sekwencjach taki sam sygnał jak prawidłowa istota szara. Heterotopowe ogniska istoty szarej nie ulegają wzmocnieniu kontrastowemu i nie posiadają zwapnień. Podobne ogniska do heterotopowych skupisk istoty szarej występują w stwardnieniu guzowatym, jednak one ulegają zwapnieniu. Większość ognisk heterotopowych występuje w postaci guzków, mogą być jednak w formie blaszek lub pasm. Heterotopowe pasmo istoty szarej widoczne jest jako gładka warstwa istoty szarej w obrębie podkorowej istoty białej, powodując powstanie obrazu zdwojonej kory mózgowej. Ten rodzaj wady rozwojowej często występuje z ciężkimi napadami padaczkowymi i wyraźnym opóźnieniem rozwoju.

William E. Brant, Clyde A. Helms, Podstawy diagnostyki radiologicznej, Medipage, Warszawa 2007, Tom 1, str. 255.

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.