AVM mózgu

KATEGORIA: Przypadki radiologiczne - 28 / 10 / 2016

A. Obrazowanie T2-zależne typu FLAIR. B. Obrazowanie T2-zależne. C. Obrazowanie angio-MR rekonstrukcja typu MIP.

Mężczyzna lat 32, uskarżający się od kilku miesięcy na okresowe, niespecyficzne bóle głowy. Badanie wykonane w aparacie MR 1,5 T (General Electric Hdi)Badanie dostępne na serwerze DICOM (dla radiologów zarejestrowanych w serwisie) poprzez program Ulite z poziomu przeglądarki internetowej pod adresem: http://85.89.170.208:8000/

Więcej informacji na temat badania oraz dyskusja, dostępne (dla radiologów zarejestrowanych w serwisie) na forum w dziale – Przypadki kliniczne | Neuroradiologia.

A. Obrazowanie T2-zależne typu FLAIR. B. Obrazowanie T2-zależne. C. Obrazowanie angio-MR rekonstrukcja typu MIP.

Obrazowanie T1-zależne z kontrastem (płaszczyzna strzałkowa).

Malformacje tętniczo-żylne, które nie uległy pęknięciu, wyglądają zwykle jak plątanina powiększonych naczyń bez efektu masy. W TK bez kontrastu widoczna jest zmiana o mieszanej gęstości, czasami ze zwapnieniami. MR pokazuje ubytki przepływowe (flow voids) lub złożone wzorce przepływu, które czasami mogą powodować artefakty w kierunku kodowania fazy. Obrazy T2-zależne lub T2*-zależne mogą wykazywać intensywnie ciemny sygnał w związku z AVM, co jest objawem wcześniejszego krwotoku i odkładania się hemosyderyny. Kontrast dożylny powoduje zwykle wyraźne wzmocnienie, a zatem wyraźnieszy obraz malformacji tętniczo-żylnej zarówno w TK, jak i MR. Tętnice zasilajace oraz żyły odprowadzające mogą być niezwykle powiększone, nawet daleko od środka (gniazda-nidus) malformacji tętniczo-żylnej. Około 10% AVM towarzyszą tętniaki, zwykle na tętnicy zasilającej. Angiografia pozwala ostatecznie ocenić anatomię i wzorce dynamicznego przepływu malformacji tętniczo-żylnych.

William E. Brant, Clyde A. Helms, Podstawy diagnostyki radiologicznej, Medipage, Warszawa 2007, Tom 1, str. 127-128.

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.